Katowice
w ostatnich latach przeszły ogromną przemianę. Jeszcze nie tak dawno miasto przez wielu postrzegane było jako symbol stereotypowo kojarzącego się Śląska: miejsca ciężkiego przemysłu, węgla i stali. Droga, jaką pokonały Katowice, stając się nowoczesną stolicą liczącej 2 miliony mieszkańców metropolii, jest zarazem przykładem transformacji, która dokonała się w całej Polsce.

W latach 2020-2022 w Katowicach zrealizowano wiele ważnych wydarzeń biznesowych i spotkań konferencyjnych. Jednak w okresie od 28 lutego 2020 do końca 2021 r. niemal wszystkie musiały być realizowane w formie hybrydowej. Takie rozwiązanie wymuszone pandemią Covid-19 i restrykcjami z tym związanymi, skłoniło organizatorów do inwestycji i przygotowania nowoczesnych pomieszczeń na potrzeby transmisji obrazu i dźwięku, rozbudowy łączy internetowych, zakupów odpowiedniego oprogramowania i doskonalenia technik komunikacji w formule „online". W 2022 roku na terenie Katowic w obiektach biorących udział w badaniu zrealizowano łącznie 6 426 wydarzeń biznesowych, w tym kolejną edycję Intel Extreme Masters oraz Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Konferencję ABSL, Konferencję PRECOP, Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego - Targi EXPO KATOWICE i Śląski Festiwal Nauki.

Jednak najważniejszym wydarzeniem okresu 2020-2022 było Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum – WUF11), które odbyło się w Katowicach w dniach od 26 do 30 czerwca 2022 r. WUF to największe na świecie wydarzenie konferencyjne poświęcone rozwojowi miast. Odbywa się co dwa lata. Pierwsza sesja została zorganizowana w 2002 r. w Nairobi. Dotychczas forum gościło m.in.
w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Zabi. Wydarzenie to organizowane jest przez UN-Habitat, jedną
z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych. Światowe Forum Miejskie w Katowicach to wydarzenie, które po raz pierwszy w historii odbyło się w Europie Środkowo-Wschodniej. W WUF11 uczestniczyło łącznie 17 000 osób, w tym 10 000 osób przyjechało osobiście ze 174 państw, a ponad 7 tys. osób dołączyło „online". Hasło polskiej edycji WUF brzmiało: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości". Podczas 5 dni Forum odbyło się ponad 500 sesji dyskusyjnych, paneli i merytorycznych spotkań. Wydarzenie realizowane było w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Spodku a także w wielu innych lokalizacjach (strefach) na ternie miasta.



 

Convention Bureau Katowice pełni funkcję instytucji pierwszego kontaktu dla osób zainteresowanych organizacją wydarzeń biznesowych w Katowicach, udostępniając dane podmiotów obsługujących wydarzenia kongresowo/wystawiennicze czy sportowo/kulturalne, służąc jako konsultant i doradca w zakresie dostępnych usług. Biuro odpowiedzialne jest za prezentowanie oferty związanej z promocją Katowic, jako atrakcyjnej destynacji dla przemysłu spotkań zainteresowanym podmiotom, m.in. podczas krajowych i zagranicznych targów, warsztatów i wydarzeń, tworzenie bazy danych dotyczących infrastruktury kongresowej i okołokongresowej, monitoring wydarzeń biznesowych organizowanych w Katowicach oraz nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z lokalnymi przedsiębiorcami branży przemysłu spotkań.

CB Katowice koncentruje się na inicjowaniu i wspieraniu działań, mających na celu promocję miasta, jako wiodącego w Polsce centrum turystyki biznesowej i konferencyjnej, miejsca organizacji kongresów, spotkań oraz imprez targowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Poprzez współpracę z organizatorami spotkań biznesowych, PCO, Poland Convention Bureau oraz branżowymi stowarzyszeniami przemysłu spotkań w Polsce i zagranicą, a także organizację wizyt studyjnych dziennikarzy branżowych oraz zleceniodawców wydarzeń.