Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach jest instytucją kultury współprowadzoną przez Województwo Śląskie i Miasto Katowice. Mieści się w budynku dawnego magazynu odzieżowego kopalni „Wujek” w Katowicach-Brynowie. Przed II Wojną Światową w jego pomieszczeniach napełniano karbidem lampy górnicze. To z rampy tego budynku 16 grudnia 1981 r., w czwartym dniu stanu wojennego, członkowie plutonu specjalnego ZOMO strzelali do strajkujących górników.
 
Głównym zadaniem ŚCWiS jest upamiętnienie 9 górników zastrzelonych przez ZOMO podczas pacyfikacji strajku.Placówka opiekuje się poświęconym im pomnikiem-krzyżem, stojącym w pobliżu bramy głównej kopalni, wznoszącym się na wysokość ponad 30 m.

Na trzech piętrach gmachuŚląskiego Centrum Wolności i Solidarnościmieści sięmultimedialna wystawa opowiadająca o oporze Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku, a zwłaszcza o strajku w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 r. i jego krwawej pacyfikacji. Ekspozycja należy do najnowocześniejszych w kraju, jest bogata wprojektory iekrany dotykowe.

www.scwis.pl